Ostatnie posty

Geraskofobia – strach przed starością

1.Czym jest i skąd taka nazwa?

Termin geraskofobia pochodzi od greckich słów „gerasko”, co oznacza „starzeję się” oraz „phobos”, czyli „strach”. Pojęcie to, jak sama nazwa wskazuje, oznacza strach przed starością, procesem starzenia oraz wszelkimi konsekwencjami, jakie niesie ze sobą ten etap życia. Dotyczy zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej. Osoby dotknięte geraskofobią odczuwają lęk przed samotnością, utratą celu w życiu czy zmniejszeniem aktywności po zakończeniu kariery zawodowej, co wiąże się z ograniczoną możliwością samorozwoju oraz ryzykiem wykluczenia społecznego. Ponadto obawy związane są także z pogorszeniem stanu zdrowia oraz wszelkiego rodzaju zmianami w wyglądzie.

Co ciekawe bardzo często geraskofobia dotyka osoby młode. Badania naukowe opisują nawet przypadek 14-letniego chłopca, który doświadczył tego rodzaju traumy. W mediach społecznościowych można znaleźć również relacje osób dzielących się swoimi obawami dotyczącymi starości, które zrodziły się u nich już po 25 urodzinach. Geraskofobia dotyka częściej kobiet niż mężczyzn. Wynika to m.in. z dostępności całej gamy kosmetyków przeciwstarzeniowych.

Skąd biorą się takie lęki? Dokładne przyczyny nie są jeszcze znane. Sam strach przed kolejnym, nowym etapem życia jest jak najbardziej rzeczą naturalną. Od wieków jednak poszukuje się eliksirów młodości, a treści promujące nienaturalne kanony piękna czy reklamujące kosmetyki pomagające ‘’walczyć’’ z oznakami starzenia, które docierają do nas z mediów, nasilają obawy i sprawiają, że stają się one uporczywe i nieuzasadnione. Na szczęście coraz więcej celebrytów wyłamuje się z tego niezdrowego trendu, jakim jest sztuczne tuszowanie oznak upływającego wieku(np. poprzez wykonywanie operacji plastycznych) i ukazuje piękno wieku dojrzałego.

2.Jak ją rozpoznać?

Fobia jest stanem irracjonalnym, bardzo silnym, niekontrolowanym lękiem, który często uniemożliwia codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. Dlatego należy pamiętać, że z geraskoFOBIĄ mamy do czynienia, gdy lęk przed starością jest tak uporczywy, że zaburza zdrowe i rozsądne postrzeganie rzeczywistości, a także zdecydowanie wpływa na jakość życia.

Objawy charakterystyczne dla geraskofobii często przypominają symptomy towarzyszące silnym sytuacjom stresowym, m.in.:

  • nerwowość,
  • kołatanie serca,
  • trudności z oddychaniem,
  • ucisk w klatce piersiowej,
  • kurcze mięśni,
  • ból i zawroty głowy,
  • nadmierne pocenie się,
  • ataki paniki.

Może pojawić się również spadek nastroju i chęci do działania oraz niezdolność do relaksu. Osoby, które nie chcą poczuć się „staro” często obcują z dużo młodszymi ludźmi oraz podejmują inne działania, które paradoksalnie mogą nasilić fobię.

3.W takim razie jak sobie z nią poradzić?

Psychologowie zgodnie podkreślają, że konieczna jest akceptacja naturalnego procesu, jakim jest starzenie się i czerpanie radości z tego wyjątkowego czasu. Pomocna może okazać się wizyta u specjalisty, który chętnie podpowie jak taki stan osiągnąć oraz zwiększyć poczucie własnej wartości. Warto znaleźć aktywności, które sprawiają nam przyjemność oraz pomogą się w dalszym ciągu rozwijać. Należy stawiać sobie cele, dzięki którym codzienne działania będą miały sens, a także dbać o relacje towarzyskie, w celu uniknięcia uczucia samotności.

Także aktywność fizyczna oraz różnego rodzaju techniki relaksacyjne w dużej mierze pomogą rozładować stres oraz negatywne emocje. Jak ważne dla społeczeństwa są osoby starsze ukazują badania Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej, w których nastolatkowie jako osoby do naśladowania i swoich mentorów na trzecim miejscu (zaraz po rodzicach) wskazują właśnie babcię, a kilka miejsc dalej, również wysoko w rankingu, plasuje się osoba dziadka

A.P