Ostatnie posty

Alergeny roztoczy – jak się ich pozbyć ze swojego mieszkania?

Alergeny roztoczy – jak się ich pozbyć ze swojego mieszkania?

Roztocze należą do grupy najczęściej uczulających alergenów. Wszyscy mamy z nimi kontakt na co dzień, jednak u niektórych osób może to powodować dokuczliwe objawy alergii, a nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia. Na szczęście dysponujemy dziś skutecznymi środkami pozwalającymi na uniknięcie tego typu konsekwencji. Jak pozbyć się alergenów roztoczy ze swojego bezpośredniego otoczenia? Poznaj najskuteczniejsze sposoby.

Dbanie o czystość to podstawa

Każda osoba, która ma stwierdzoną lub podejrzewa u siebie alergię na roztocza kurzu domowego powinna wprowadzić w swoim otoczeniu zasadę szczególnej dbałości o czystość.

Mieszkanie, dom, biuro czy nawet prywatny samochód powinny być regularnie odkurzane, nawet codziennie lub kilka razy w tygodniu. Najlepiej jest używać do tego odkurzacza z filtrem HEPA, który skutecznie zatrzymuje drobnoustroje i nie dopuszcza do ich dalszego unoszenia się w powietrzu. Dodatkowo zalecamy częste mycie płaskich powierzchni na mokro.

Rada

Osoby mające wyraźne objawy tzw. alergii na kurz, które nasilają się podczas sprzątania, powinny stosować podstawowe środki ochrony osobistej. Zaliczamy do nich gumowe rękawiczki oraz maseczkę ochronną, np. ze sklepu BHP czy zwykłą maseczkę antywirusową.

Wietrzenie

Wietrzenie pomieszczeń to podstawa profilaktyki alergii na roztocza kurzu domowego, a także ważne działanie pozwalające zminimalizować obecność tych pasożytów w swoim otoczeniu. Zaznaczamy przy tym, że prawidłowo przeprowadzone wietrzenie polega na wywołaniu przeciągu w pomieszczeniu. Otwieramy więc szeroko okna na 10-15 minut, nawet w okresie zimowym. To dużo skuteczniejsza metoda niż tzw. rozszczelnianie okien.

Wietrzenia wymagają jednak nie tylko pomieszczenia domowe i biurowe, ale także wszelkie materiały, w których bytują pasożyty. Można tutaj wymienić przede wszystkim pościele, koce, materace, prześcieradła, dywany, narzuty, firany czy zasłony. Wykorzystujemy każdy dzień z dobrą pogodą (idealne warunki to mróz i pełne słońce) do tego, aby wywiesić te rzeczy na balkonie, tarasie etc.

Nieprzegrzewanie pomieszczeń

Częstym błędem sprzyjającym namnażaniu się roztoczy kurzu domowego jest utrzymywanie zbyt wysokiej temperatury w mieszkaniu czy w biurze. Takie działanie jest nie tylko niezdrowe (m.in. powoduje osłabienie odporności) i kosztowne, ale też może potęgować objawy alergii na odchody pasożytów bytujących w kurzu. Optymalna dla ludzkiego organizmu jest temperatura w zakresie od 20 do 21 stopni Celsjusza, przy utrzymaniu wilgotności na poziomie około 50%. Warto zatem delikatnie skręcić kaloryfery z korzyścią i dla swojego zdrowia, i dla portfela.

Czy alergicy powinni zrezygnować z elementów wyposażenia sprzyjających namnażaniu się roztoczy?

Osoby uczulone często pozbywają się wszelkiego rodzaju materiałów zbierających kurz, jak dywany, wykładziny, dywaniki łazienkowe, chodniki, grube obrusy, zasłony czy narzuty.

Nie jest to konieczne, jeśli zastosowane zostaną rozwiązania ograniczające ilość alergenów roztoczy, np. wydajnego oczyszczacza powietrza, czy preparatów linii Allergoff, które umożliwiają skuteczną eliminacją alergenów z otoczenia. Polecanym przez alergologów rozwiązaniem jest Allergoff Spray, czyli neutralizator alergenów kurzu domowego, pyłków roślinnych oraz alergenów odzwierzęcych. Zapewnia nawet kilkumiesięczną ochronę przed czynnikami uczulającymi.

Kolejnym rekomendowanym środkiem jest Allergoff Wash, który umożliwia usuwanie alergenów z ubrań, pościeli i innych tkanin, także tych, które nie mogą być prane w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza. Dodatek Allergoff Wash to dodatek do prania, który sprawdza się w eliminacji nie tylko alergenów, ale także pasożytów wywołujących choroby dermatologiczne, jak nużeniec czy świerzbowiec.

Pamiętaj, że jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich ma wyraźne objawy alergii na kurz (potoczne określenie reakcji alergicznej na odchody roztoczy kurzu domowego), to w pierwszej kolejności warto wykonać testy, a następnie wdrożyć działania ograniczające ilość kurzu i alergenów z akcentem na stosowanie skutecznych środków przeciwko alergenom roztoczy z linii Allergoff.