Ostatnie posty

Hashimoto – od czego zacząć?

Hashimoto – od czego zacząć?

Hashimoto. Właśnie usłyszałaś tę diagnozę? Po pierwsze: nie wpadaj w panikę, a po drugie: teraz będzie już tylko lepiej.

Od czasu pojawienia się pierwszych objawów do zdiagnozowania choroby czasami mija nawet kilka lat. Biegasz od lekarza do lekarza. Myślisz, że to na pewno stres i potrzebujesz tylko odpoczynku. Ale nie przynosi to poprawy.

Dlatego postawienie diagnozy, to prawdziwy punkt zwrotny.

Trudności w postawieniu diagnozy

Droga do właściwego i skutecznego specjalisty jest zazwyczaj wyboista. Kluczowe jest znalezienie takiego lekarza, który podejdzie do naszego przypadku kompleksowo i będzie drążyć temat. Początkowo bywa tak, że stężenie TSH, czyli badania, które jest wykonywane na start jest prawidłowe, a przeciwciała tylko nieznacznie podniesione, ale proces chorobowy już się rozwija. Dlatego tak ważne jest skrupulatne podejście do sprawy i analizowanie nie tylko samych wyników badań, ale w połączeniu z objawami.

Dopasowanie odpowiedniej dawki leków

W pewnym momencie rozwoju choroby konieczne jest zażywanie przepisanych przez endokrynologa leków. Są to preparaty zawierające syntetyczne hormony tarczycy w postaci soli sodowej lewotyroksyny, których działanie jest identyczne z tymi produkowanymi przez tarczycę. Trzeba się jednak liczyć z tym, że dopasowanie odpowiedniej dawki tych leków zazwyczaj trochę trwa, średnio są to 3 miesiące.

Oprócz ustalenia odpowiedniej dawki, bardzo ważny jest też sposób przyjmowania leków na tarczycę. Trzeba to robić o stałej porze, zazwyczaj rano, na czczo. Dodatkowo z pierwszym posiłkiem należy odczekać minimum 1 godzinę, a z kawą nawet 3 godziny.

Ale samo zażywanie leków to nie wszystko.

Konieczność zmiany nawyków żywieniowych

Zmiana nawyków żywieniowych, to jeden z kluczowych elementów leczenia Hashimoto. Niestety często dość mocno zaniedbany. Konieczne jest wykluczenie produktów o działaniu prozapalnym, a więc np. gotowych słodyczy, żywności wysoko przetworzonej, m.in. żywności typu fast-food, źródeł glutenu i produktów mlecznych.

Zastosowanie diety bezglutenowej i bezmlecznej wpływa nie tylko na proces leczenia, ale umożliwia pozbycie się uciążliwych dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz ułatwia ubytek masy ciała.

Dodatkowo w związku z chorobą zapotrzebowanie na niektóre składniki mineralne i witaminy bardzo wzrasta. Do tego dochodzi również zaburzone wchłanianie. Konsekwencją są niedobory, które trudno jest wyrównać samą dietą i potrzebna jest odpowiednio dobrana suplementacja.

Ruch to zdrowie

Aktywność fizyczna to kolejny element stylu życia, który jest istotny w leczeniu choroby Hashimoto.

Czasami trudno jest zacząć. Wiele osób z Hashimoto odczuwa chroniczne bóle mięśni, zmęczenie i obniżony nastrój. To skutecznie zniechęca do podjęcia jakieś aktywności fizycznej. Tymczasem regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na samopoczucie, ułatwia redukcję masy ciała oraz zwiększa wrażliwość komórek na insulinę. Nie chodzi tu oczywiście o sport wyczynowy, ale codzienny spacer, jazdę na rowerze czy pływanie.

Hashimoto to choroba przewlekła

Na drodze swojego oswajania Hashimoto warto pamiętać o tym, że jest to choroba przewlekła, której na dzień dzisiejszy nie można wyleczyć, ale możliwa jest remisja, czyli ustąpienie objawów. Dzięki temu mimo diagnozy przez długi czas można po prostu czuć się dobrze.

Remisja to stan do którego dążysz. Powodzenia!

Tekst przygotowany przez Iwonę Pawłowską, dietetyka DietaHashimoto.pl , strony z poradami, przepisami i dietami dla osób z Hashimoto.